Život po bankrote

Vyhlásil si bankrot. Teraz čo? Máte nový štart a niektoré nové výzvy. Váš úverový rating, ktorý už pravdepodobne nebol taký skvelý, dostal úder. Bankrot zostane na úverovej správe 10 rokov. Veritelia vás považujú za rizikového, pretože ste legálne odpísali aspoň niektoré z vašich minulých dlhov. Počas určitého časového obdobia nemusí byť možné získať pôžičku alebo kreditnú kartu. Akonáhle to urobíte, budú úročené sadzby a poplatky spojené s pokutami. Účelom podania bankrotu je bezpečnostný ventil. Ak ste ho podali znamená to, že splácate niektoré z vašich dlhov v takzvanej reorganizácii. Po dobu troch až piatich rokov vám súd umožňuje stanoviť určitú sumu, z ktorej žijete, a správca vymenovaný súdom rozdelí zvyšok medzi veriteľov každý mesiac.

To znamená, že musíte zmeniť životný štýl. Niekedy to znamená zmenu základov vo vašom živote, ako napríklad to, koľko mesačne zaplatíte za prístrešie a potraviny. A nemôžete vziať nové dlhy ako kreditnú kartu alebo úver na auto bez súhlasu súdu. Po ukončení reorganizácie sú vaše povinnosti u konca a vaše peniaze sú opäť vaše. Ale skutočnosť, že ste vyhlásili konkurz, aj keď ste splatili aspoň časť svojho dlhu, zostane s vami 10 rokov od dátumu podania vášho bankrotu (le meilleur lisseur).

Váš plat je váš, ak ho máte, ale bankrot zostáva vo vašich úverových hláseniach už 10 rokov. Musíte začať žiť v hotovosti, skôr než počítať s akoukoľvek formou úveru a vybudovanie núdzového fondu je kľúčové. Nesprávny úver by vás mohol dostať do problémov (alebo len zväčšovať iné problémy), ale musíte získať úver na obnovu finančného života.

Po ukončení bankrotu musíte znovu získať dobrý kredit, okamžite po reorganizácii. Pravidlo: neexistujú žiadne pravidlá. Ako rýchlo opravíte váš kredit bude závisieť od mnohých faktorov, ktoré sa veľmi líšia. To tiež závisí od toho, aké zdroje máte. Je zrejmé, že ak máte vysoké príjmy, máte výhodu. Ak sa vám podarilo ponechať si váš dom, zaplatiť hypotéku včas, zlepšíte svoju kreditnú správu, pokiaľ ste opätovne potvrdili úver, kým bol Váš konkurz aktívny. Ak ste si zobrali pôžičku, veriteľ bude oznamovať budúce platby úverovým inštitúciám.

Je ironické, že ľudia, ktorí idú do konkurzu, môžu mať jednoduchší spôsob ako si vylepšiť úverové hodnotenie. Keď je vyplácanie dokončené, môžete začať obnovovať svoj kredit. Mali by ste prijať pozitívny postoj. Konkurzoví odborníci trvajú na tom, že postoj a vytrvalosť môžu mať vplyv. Spotrebiteľ, ktorý sa zotaví rýchlejšie, je spotrebiteľ, ktorý sa vráti späť. Finančná schopnosť je jedna vec. Duševná alebo postojová schopnosť je ďalšia vec. Ak teda vytvoríte sporiaci účet, nenesiete žiadne dlhy a nemáte núdzový fond, hovoríte: Pozrite, môžem ovládať svoje správanie. Záleží to na tom, aký dobrý človek ste a aké dobré bolo vaše správanie (seche cheveux voyage).

Počas prvých šiestich mesiacov po ukončení bankrotu chcete preukázať, že ste sa poučili z finančných chýb. Odteraz musíte byť modelovým občanom, pokiaľ ide o finančné riadenie. To znamená, že všetky vaše platby sa uskutočnia včas a vytvoria sa sporiteľné účty pre zlé dni. Ak sa vám podarilo udržať si kreditnú kartu prostredníctvom konkurzu, použite ju raz za čas na nákup a ihneď ju vyplatíte.

Ak nemáte kreditnú kartu, vytvorte si dobré finančné zvyky a požiadajte o zabezpečenú kartu.